נכתב על ידי מאמן מוסמךנכתב על ידי מאמן מוסמך

נכתב על ידי מאמן מוסמך.

מחשבון BMI: חשבו את מדד מסת הגוף שלכם בקלות!

מדד מסת הגוף (BMI) הנו המדד הנפוץ ביותר אשר בעזרתו ניתן להעריך האם משקל הגוף תקין. חשבו את ה – BMI שלכם וגלו האם משקל הגוף שלכם תקין.

מנטורמנטור
A triangle divider

תוכן עניינים

BMI – מה זה?

מדד מסת הגוף (Body Mass Index) או כפי שרובנו מכירים אותו בקיצור המפורסם – BMI הנו המדד הנפוץ ביותר להערכת תקינות משקל גוף ביחס לגובה.

משקל הגוף כשלעצמו איננו המדד היחיד שיכול להצביע על השמנה או הרזיה. אדם גבוה עשוי לשקול יותר מאדם אשר נמוך ממנו. אין זה אומר שהאדם הגבוה בעל משקל עודף, לכן ישנו צורך במדד אשר משכלל את מסת הגוף ביחס לגובה.

הנוסחה לחישוב ה – BMI היא משקל גוף (בקילוגרמים) חלקי גובה (במטרים) בריבוע:

weight (kg) ÷ height2 (m) = BMI

BMI – מהם החסרונות של המדד?

החסרונות הבולטים של מדד ה – BMI הם:

  1. התייחסות לגובה ומשקל גוף בלבד בלי שום התייחסות להרכב הגוף (מסת שריר / אחוזי שומן / צפיפות עצם).
  2. לא מתחשב במשתנים נוספים כמו: גיל ומגדר.

אחת הדוגמאות שממחישות את המגבלה של מדד ה – BMI היא אנשים בעלי מסת שריר גבוהה. לדוגמה: ספורטאי בעל מסת שריר גבוהה ואחוז שומן נמוך עשוי לקבל תוצאה גבוהה מהטווח התקין. במקרה זה המדד לא לוקח בחשבון את מסת השריר של הספורטאי ועשוי להציג תוצאה חריגה המצביעה על עודף משקל – מה שכמובן שגוי.

בנוסף, חישוב מדד מסת הגוף מתאים בעיקר לבוגרים מעל גיל 18. כאשר יש צורך בחישוב BMI בקרב ילדים ומתבגרים, יש להציב את הערך שהתקבל בחישוב על עקומת גדילה לפי מגדר וגיל.

מחשבון – BMI

על מנת לציין קילוגרמים וסנטימטרים בחרו במערכת יחידות – Metric.

מדד מסת גוף

BMI – פענוח תוצאות המחשבון

לאחר שתחשבו את ערך ה – BMI תקבלו תוצאה מספרית שתעזור לכם להבין האם משקל הגוף שלכם בטווח התקין או שלא. בטבלה הבאה ישנו הסבר על מנת שתוכלו להבין את תוצאות החישוב:

ערך BMI שהתקבלדירוג התוצאה
קטן מ – 18.5תת משקל
18.5 – 24.9משקל תקין
25 – 29.9עודף משקל
30 – 34.9השמנה בדרגה 1
35 – 39.9השמנה בדרגה 2
40 ומעלההשמנה בדרגה 3
פענוח תוצאות BMI

מה לעשות אם ה – BMI לא תקין?

אין צורך להיבהל אם התקבלה תוצאה נמוכה או גבוהה מטווח ה – BMI התקין. במקרה כזה ניתן לשפר את התוצאה באמצעות תזונה מתאימה ופעילות גופנית, ומומלץ תחת הדרכה ופיקוח מקצועיים. בנוסף, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע (רופאים / תזונאים) שיוכלו לתת לכם חוות דעת מקצועית והמלצות בהתאם.

סיכום

מדד מסת הגוף (BMI) הנו מדד נפוץ להערכת תקינות משקל הגוף ביחס לגובה. המדד עשוי להתאים לכלל האוכלוסייה הממוצעת. ילדים, מתבגרים ואנשים בעלי מסת שריר גדולה עשויים לקבל תוצאות לא מדויקות ויש לבצע התאמה במקרים מסוג זה.

*מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי לאחר קבלת תוצאה המעידה על משקל לא תקין.