מחשבון BMI: חשבו את מדד מסת הגוף שלכם בקלות!

מדד מסת הגוף (BMI) הנו המדד הנפוץ ביותר אשר בעזרתו ניתן להעריך האם משקל הגוף תקין ביחס לגובה. מחשבון BMI יחשב עבורכם את דירוג מסת הגוף שלכם.

תמונת פרופיל של מנטור

|

ה – BMI הנו מדד נפוץ מאוד לבדיקת תקינות המשקל הגוף ביחס לגובה. המאמר הבא יעסוק בפרטים מרכזיים אודות המדד לרבות ייעודו, חישוב (נוסחה ומחשבון), חסרונות ופענוח תוצאות. מעבר לכך, מומלץ לקרוא בהרחבה על מדד נוסף שנקרא TDEE במאמר: המאזן הקלורי: כמה קלוריות צריך לאכול ביום?


תקציר

BMI הנו מדד לתקינות משקל הגוף ביחס לגובה.

חסרונו הבולט הוא שאינו מתחשב במשתנים חשובים כמו: הרכב הגוף, גיל ומגדר.

טווח תקין של BMI הוא: 18.5 – 24.9.

תוצאות חריגות לא מצביעות בהכרח על משקל לא תקין.

ניתן לשנות את תוצאות המדד באמצעות שינוי משקל הגוף.

BMI – מה זה?

מדד מסת הגוף (Body Mass Index) או כפי שרובנו מכירים אותו בקיצור המפורסם – BMI הנו המדד הנפוץ ביותר להערכת תקינות משקל גוף ביחס לגובה.

משקל הגוף כשלעצמו איננו המדד היחיד שיכול להצביע על השמנה או הרזיה. אדם גבוה עשוי לשקול יותר מאדם אשר נמוך ממנו. אין זה אומר שהאדם הגבוה בעל משקל עודף, לכן ישנו צורך במדד אשר משקלל את מסת הגוף ביחס לגובה.

הנוסחה לחישוב המדד היא משקל גוף (בקילוגרמים) חלקי גובה (במטרים) בריבוע:

Weight (kg) ÷ Height2 (m) = BMI

חישוב BMI לדוגמה

אישה שמשקל הגוף שלה הנו 60 ק"ג והגובה שלה הוא 1.65 מ' תצטרך לחשב את ערך ה – BMI בדרך הבאה:

60 ÷ 1.652 = 22

במידה שאינכם מעוניינים לחשב את ה – BMI שלכם באמצעות נוסחה, תוכלו להשתמש במחשבון בהמשך המאמר.

מהם החסרונות של מדד ה -BMI?

החסרונות הבולטים של המדד הם:

  1. התייחסות לגובה ומשקל גוף בלבד ללא התייחסות להרכב הגוף (מסת שריר / אחוזי שומן / צפיפות עצם).
  2. לא מתחשב במשתנים נוספים כמו: גיל ומגדר.

אחת הדוגמאות שממחישות את המגבלה של מדד מסת הגוף היא אנשים בעלי מסת שריר גבוהה. לדוגמה, ספורטאי בעל מסת שריר גבוהה ואחוז שומן נמוך עשוי לקבל תוצאה גבוהה מהטווח התקין. במקרה זה המדד לא לוקח בחשבון את מסת השריר ועשוי להציג תוצאה חריגה המצביעה על עודף משקל – מה שכמובן שגוי.

בנוסף, חישוב מדד מסת הגוף מתאים בעיקר לבוגרים מעל גיל 18. כאשר יש צורך בחישוב BMI בקרב ילדים ומתבגרים, יש להציב את הערך שהתקבל בחישוב על עקומת גדילה לפי מגדר וגיל.

מחשבון BMI

על מנת לציין קילוגרמים וסנטימטרים בחרו במערכת יחידות – Metric.

מדד מסת גוף

פענוח תוצאות המחשבון

לאחר שקלול כל המשתנים במחשבון תקבלו תוצאה מספרית שתעזור לכם להבין האם משקל הגוף שלכם בטווח התקין או שלא. הטבלה הבאה מציגה את טווחי הערכים ופענוח של תוצאות:

BMIדירוג התוצאה
קטן מ – 18.5תת משקל
18.5 – 24.9משקל תקין
25 – 29.9עודף משקל
30 – 34.9השמנה בדרגה 1
35 – 39.9השמנה בדרגה 2
40 ומעלההשמנה בדרגה 3
פענוח תוצאות BMI

מה לעשות אם מתקבלת תוצאה חריגה?

אין צורך להיבהל אם התקבלה תוצאה נמוכה או גבוהה מהטווח התקין. במקרה כזה ניתן לשפר את התוצאה באמצעות תזונה מתאימה ופעילות גופנית. בנוסף, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע (מאמנים / תזונאים / רופאים) שיוכלו לתת לכם חוות דעת מקצועית, הדרכה והמלצות בהתאם.

לרוב, ערכים נמוכים מהטווח התקין עשויים להצביע על משקל נמוך מידי (תת משקל). במקרה כזה ניתן לשקול תפריט ותוכנית אימונים על מנת לקדם עליה מבוקרת והדרגתית במשקל בהתאם לתוצאת המחשבון.

מנגד, ערכים גבוהים מהטווח התקין עשויים להצביע על עודף משקל או השמנה באחת משלוש הדרגות. במקרים כאלה ניתן לבחון תפריט ותוכנית אימונים במטרה לקדם ירידה במשקל באופן מבוקר והדרגתי בהתאמה.

סיכום

מדד מסת הגוף (BMI) הנו מדד נפוץ להערכת תקינות משקל הגוף ביחס לגובה. המדד עשוי להתאים לכלל האוכלוסייה הממוצעת. ילדים, מתבגרים ואנשים בעלי מסת שריר גדולה עשויים לקבל תוצאות לא מדויקות ויש לבצע התאמה במקרים מסוג זה.

*מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי לאחר קבלת תוצאה המעידה על משקל לא תקין.

לקריאה נוספת

שיתוף: