לא מצליחים לרדת במשקל? יש לזה סיבה

לא מצליחים לרדת במשקל? כנראה שיש הרגלים שמונעים מכם להגיע ליעד הנכסף. במאמר הקצר הבא תגלו מהם שלושת ההרגלים הנפוצים ביותר שבגללם אתם לא מצליחים לרדת במשקל.

מנטור - הרבה יותר ממאמן

אז הגיע הרגע והחלטתם שמעכשיו אתם משנים את אורח החיים שלכם ומתחילים לרדת במשקל. בהתחלה התהליך עובר די טוב, ואולי תצליחו להשיל מעליכם קילוגרמים בודדים שצברתם בשנה האחרונה. ואז, הכל נעצר.

כמעט ואין מישהו שלא ניסה מתישהו לשנות את אורח החיים ולרדת המשקל. המשימה הכל כך שכיחה הזו מהווה אתגר של ממש עבור רבים, ולרוב אחוזי ההצלחה לא מזהירים במיוחד.

במאמר הקצר הבא אציג בפניכם 3 הרגלים עיקריים שבגללם אתם לא מצליחים לרדת במשקל וכיצד אפשר לתקן אותם על מנת לקדם את התוצאות שלכם.

תוכן עניינים:

אתם לא מבחינים בין תיאבון לרעב

אנחנו חיים בעולם של שפע, הזמינות למזון מוכן ומעובד מעולם לא הייתה גבוהה יותר. הטכנולוגיה והקדמה מאפשרות לנו לאכול מתי ואיפה שרק נרצה – וזה ללא ספק יתרון גדול. אבל למטבע תמיד יש שני צדדים, ולצד כל יתרון קיים גם חיסרון.

בגלל הנגישות התמידית למזון מעובד הגבול בין רעב לתיאבון הופך למטושטש מרגע לרגע. כיום בעולם המערבי לא נדיר למצוא אנשים הסובלים מעודף משקל עקב כך.

כאן הפתרון די פשוט ודורש רק להיות מודע ועירני לרצונותיו ואותותיו של הגוף. תחילה יש להבדיל בין רעב לתיאבון:

  • רעב: תחושת צורך לאכילה המתרחשת באדם או בבעלי חיים כאשר ישנם חסרים תזונתיים או אנרגטיים – צורך קיומי בסיסי.
  • תיאבון: תחושת רצון לאכילה המוגברת על ידי גרוי חושים ו/או מחשבה על מזונות מסוימים – רצון המתבסס על חשקים.

אחד המפתחות לירידה במשקל הוא לדעת להבחין בין רעב לתיאבון ולמצוא את נקדות האיזון ביניהם. לרוב, אנשים נוטים לחשוב שתיאבון הוא למעשה רעב ומוצאים את עצמם אוכלים יתר על מידה.

המפתח הוא לענות על שתי הדרישות באמצעות תזונה מאוזנת. כזו שמצליחה לספק את הצרכים התזונתיים, את הרצונות והחשקים למזונות מסוימים.

לא מצליחים לרדת במשקל?

אתם צורכים יותר מידי קלוריות מבלי לשים לב

אני רוצה שתכירו את חברו הטוב ביותר של הדיאטות – המאזן הקלורי (1). המאזן הקלורי הוא למעשה מושג שמייצג את היחס בין הקלוריות שנצרכות לבין הקלוריות נשרפות לאנרגיה:

  • מאזן קלורי נטרלי – הגוף צורך ושורף את אותה כמות הקלוריות.
  • מאזן קלורי חיובי – הגוף צורך יותר קלוריות ממה שהוא שורף לאנרגיה, כלומר עודף קלורי.
  • מאזן קלורי שלילי – הגוף צורך פחות קלוריות ממה שהוא שורף לאנרגיה, כלומר גרעון קלורי.

מכאן הדרך לירידה במשקל מתבהרת. אם אתם נמצאים במאזן נטרלי סביר להניח שלא תראו שינוי משמעותי במשקל. במאזן חיובי תצפו לראות עלייה במשקל ואילו במאזן שלילי תצפו לראות ירידה במשקל.

כדי להבטיח שאתם נמצאים בגרעון קלורי ניתן לחשב את המאזן הקלורי שלכם באמצעות מדד TDEE ולגזור ממנו את הקלוריות “המיותרות”.

דרך נוספת בה ניתן להעריך את המאזן הקלורי שלכם היא בעזרת אנשי מקצוע (תזונאים / מאמנים). הם ידעו לבצע עבורכם את החישוב ויבנו תוכניות תזונה ו/או אימונים מתאימות.

הערה חשובה: גם אם אתם מקפידים לאכול מזון גולמי, טבעי ו”בריא” ונמנעים ממאכלים מעובדים, מזוקקים ומתועשים – כל עוד לא תקיימו גרעון קלורי הסיכוי שלכם לרדת במשקל יהיה נמוך מאוד.

אתם לא מבצעים [מספיק] פעילות גופנית

כן, אתם בוודאי מכירים את הקשר האדוק בין תזונה לספורט ואני די בטוח שאין הרבה מה להרחיב בנושא. חשוב לזכור שפעילות גופנית עשויה להשפיע באופן משמעותי על תהליך הירידה במשקל.

אני בטוח שלא פעם שמעתם שניתן לרדת במשקל מבלי להתאמן בכלל. זה לגמרי אפשרי, אבל רחוק מלהיות אידיאלי. פעילות גופנית היא שחקן מרכזי בכל הקשור לבריאות הגוף ומשקל תקין.

פעילות גופנית מגדילה את ההוצאה האנרגטית (2) ומאפשרת להגיע לגרעון קלורי בקלות, מה שהופך את התהליך להרבה יותר יעיל. חוץ מההיבט האנרגטי ניתן למנות מספר עצום של יתרונות בביצוע פעילות גופנית כמו:

חיזוק ובניית מסת שריר (מישהו אמר חיטוב?). שיפור תפקוד הלב והריאות. שיפור צפיפות העצם. חיזוק מערכת החיסון. שיפור ביכולות קוגניטיביות ותאמינו לי הרשימה עוד ארוכה.

מה לעשות אם השגרה לא מאפשרת לבצע אימונים באופן קבוע?

אם הלו”ז לא מאפשר לכם להתאמן תוכלו לנסות לשלב פעילות גופנית בשגרה על ידי שינוי הרגלים קטנים. נסו להשתמש במדרגות במקום במעלית או לחנות את הרכב רחוק יותר מהיעד. אפשר להתנייד באמצעות אופניים או בהליכה במקום רכב / תחבורה ציבורית וכו’.

סיכום

ירידה במשקל היא ללא ספק אחת המטרות הנפוצות והקשות ביותר בעולם המערבי. נסו להבחין אילו הרגלים מונעים מכם לרדת במשקל ונסו להחליף אותם בהרגלים אחרים. בהצלחה!